Hvor høyt gjerde kan man ha?

a. Hvor ikke spesielle forhold tilsier noe annet, skal gjerdet ha en høyde av 1,10 m over terrenget. All netting og tråd skal være av god kvalitet og dessuten korresjonsbestandig eller rustbeskyttet. Trådtykkelsen skal være minst 2 mm.

Hvordan søke om gjerde?

Dersom du skal sette opp gjerde eller levegg som er søknadspliktig, anbefaler vi at du sender elektronisk søknad gjennom ByggSøk-bygning (www.byggsok.no). Systemet er gratis og nettbasert, og du får veiledning om utfyllingen underveis. Ved å bruke ByggSøk får du samtidig en bedre kvalitetskontroll av søknaden.

Hvor høyt gjerde kan man ha? – Related Questions

Er gjerde søknadspliktig?

Gjerde / innhegning

Du kan vanligvis sette opp enkle og lette gjerder/innhegninger (flettverksgjerde og andre gjerder som ikke er tette) uten at du må søke kommunen om tillatelse. Andre gjerder/innhegninger krever søknad til kommunen.

Er det lov å sette opp gjerde?

Du har rett til å sette opp gjerde mot naboen, så lenge det ikke er til direkte ulempe for naboen, og ellers ikke bryter med kravene i plan- og bygningsloven eller friluftsloven.

Hva koster det å bygge på 50 kvm?

Vår prisdatabase viser at gjennomsnittsprisen på tilbygg er 33.000 kroner per kvadratmeter. Dette vil imidlertid avhenge hva slags tilbygg du ønsker å bygge. Prisen på tilbygg ligger vanligvis på et sted mellom 27.000 kroner og 45.000 kroner per kvadratmeter. Noen prosjekter havner også utenfor dette spennet.

Hvem skal betale for gjerde?

Ifølge gjerdeloven – lov om grannegjerde – har alle har rett til å sett opp gjerde mot naboen hvis man dekker kostnadene selv, såfremt det holder seg innenfor øvrige relevante lover som plan- og bygningsloven og friluftsloven (allemannsretten).

Kan jeg sette gjerde på tomtegrense?

I følge lov om grannegjerde har du rett til å ha gjerde mot naboen hvis du betaler det selv. Hvis gjerdet ditt ikke hindrer sikten i frisiktssoner mot veien kan du sette opp et opptil 1,5 meter høyt gjerde. Dersom gjerdet ikke er over 1,5 meter kan du sette opp gjerdet i grensedelet mot naboen uten å søke kommunen.

Hva er forskjell på levegg og gjerde?

Et gjerde er en åpen konstruksjon som du kan se gjennom, uavhengig av synsvinkel. Det kan for eksempel være plankegjerde, stakittgjerde, flettverksgjerde eller smijernsrekkverk. En levegg er en tett skjerm som begrenser innsyn og støy, og gir ly for vind. Levegg kan være frittstående eller forbundet med bygning.

LES OGSÅ  Hvor langt ned skal hekken klippes?

Hvor høyt gjerde kan man bygge uten å søke?

Du trenger ikke sende byggesøknad dersom

leveggen er inntil 1,8 meter høy og inntil 10 meter lang, plasseres inntil 1 meter fra nabogrensen og plasseres med tilstrekkelig avstand fra offentlig regulert vei. (Veileder for plassering av byggverk nær offentlig vei).

Hvem har gjerde plikt?

Rett og plikt til gjerdehold

Hovedregelen om rett til å ha nabogjerde følger av gjerdeloven § 6: «Granne har rett til å ha gjerde mot granneeigedom når han kostar det sjølv.» Enhver har altså rett til å sette opp gjerde mot naboeiendom når man bekoster det selv.

Er levegg søknadspliktig?

Leveggen kan være frittstående eller forbundet med en bygning. Du kan for eksempel sette opp en levegg mot hver nabogrense, men skal du sette opp flere levegger i kombinasjon, må du søke om tillatelse. Du må også søke hvis det finnes begrensninger i kommunale planer som kommuneplan eller reguleringsplan.

Kan man sette opp hagestue uten å søke?

Å søke om en frittstående hagestue

I følge Plan- og bygningsloven har du lov til å sette opp en frittstående hagestue på inntil 50 m², så lenge denne ikke skal brukes som bolig. Hagestuen må ikke ha mer enn én etasje og mønehøyden må ikke være høyere enn fire meter.

Kan nabo sette opp levegg?

Plassering, lengde og høyde på levegg avgjør om du kan bygge uten å søke om tillatelse. Du trenger ikke å søke dersom leveggen er minimum 1 meter fra nabogrensen, inntil 10,0 meter lang og ikke på noe sted er over 1,8 meter høy målt fra terrenget.

LES OGSÅ  Skal man fjerne blader fra Agurkplanter?

Er Brygge søknadspliktig?

Oppføring av brygge er søknadspliktig etter plan- og bygningsloven PBL § 20-1. Søknadsplikten gjelder også nye terrengendringer og konstruksjoner i sjø- og strandområder. Søknaden skal dokumenteres i samsvar med krav i plan- og bygningsloven med forskrifter (jfr.

Er det lov med privat brygge?

Har jeg rett til å ferdes på privat brygge? Ferdsel og opphold på private brygger er ingen allemannsrett, se friluftslovens § 7. Bruk av privat kai eller brygge forutsetter at du har eiers samtykke. Du har likevel rett til å gå over brygge hvor bryggen og arealene innenfor stenger ferdsel langs strandsonen.

Kan man legge til på privat brygge?

Kan jeg legge meg til med båt ved annen manns brygge? Nei, ikke uten tillatelse fra eier eller bruker av bryggen.

Leave a Comment